Zahrádkářův červenec

V červenci se zahrádkářům doporučují tyto činnosti:

  • v péči o trávník:

Trávníku dopřáváme dostatek vláhy. Dvojnásobně postřikovačzavlažujeme ty čerstvé. U trávníku platí: nezalévat často, ale vydatně. Vyplatí se přenosné zavlažovací systémy. V případě kropení hadicí obejdeme trávník skutečně několikrát dokola.

  • v péči o květiny:

V tomto období maximálního růstu pravidelně zavlažujeme a přihnojujeme. Růže volají po očkování a řízkování, také odstraňujeme jejich odkvetlé květy (u velkokvětých růží odstraníme květ se dvěma horními listy, u mnohokvětých ustřihneme květ těsně pod květenstvím). Ze země vytáhneme cibulky tulipánů a narcisů, které očistíme, usušíme a uložíme k podzimní výsadbě. U leknínů odstraňujeme přebytečné listy. Pnoucí a vysoké rostliny přivazujeme k podpoře, za bouřek hrozí jejich polámání.

  • v péči o stromy a keře:mšice

Ovocné stromy zaléváme stejně jako trávník, méně často, ale vydatně, aby se vláha dostala až ke kořenům. Včas podepřeme větve s větší úrodou. Sbíráme spadané a hnijící ovoce. Hlídáme stromy, zda je nenapadají mšice, svilušky či skrvnitost nebo padlí – pokud ano, co nejdříve ošetříme postřikem.

  • v péči o užitkovou zahradu:

Vysazujeme nové jahodníky. Protrhávámčesneke později vysazenou zeleninu, obzvláštní péči v tomto období vyžaduje pór, který musí mít dostatek místa k rozrůstání (odstup mezi rostlinami asi 15 cm). Hlavní výhony rajčat vyvazujeme k oporám a postranní ulamujeme prstem (nikoliv nožem). Cibuli ani česnek nezaléváme a pokud začnou žloutnout, již je sklidíme. V  tomto období můžeme ještě vysít špenát, který sklidíme na podzim.