Termíny brigád 2015

V letošním roce je možné brigádnické hodiny odpracovat v těchto termínech:

Osada č. 1:

4. dubna, 18. dubna, 9. května, 30. května, 13. června, 27. června

Osada č. 2:

4. dubna, 18. dubna, 2. května, 9. května, 6. června, 20. června

Osada č. 3:

4. dubna, 11. dubna, 25. dubna, 16. května, 23. května, 30. května

brigada

Brigáda vždy začíná v 8:00 hodin a končí ve 13:00 hodin.

Důležité pro rok 2015

Stejně jako v předcházejících letech pvykřičníklatí i v tomto roce:

  • brigády: povinnost odpracovat nejméně 5 brigádnických hodin na parcelu, popř. za každou neodpracovanou brigádnickou hodinu zaplatit 100 Kč
  • nedělní klid: v neděli a o svátcích platí zákaz používání hlučných sekaček a strojů
  • odpady: platí zákaz vynášení odpadu do lesa, k dispozici je Sběrný dvůr v Ciboušově, biologický odpad je možné ukládat na kompostárnu vedle transformátoru, komunální odpad házejte do popelnice na cestě u holubářů naproti Ouda Placu, ovšem popelnice u transformátoru je určena pouze pro neklášterecké zahrádkáře a je přistavena pouze v letním období

Odvoz popelnic: pondělí

Otevírací doba Sběrného dvoru Ciboušov (Ciboušov 184):

pondělí – pátek 8:00 – 16:00

neděle  8:00 – 14:00

Zahrádkářův duben

V dubnu se zahrádkářům doporučuje

  • v péči o trávník:

Je ideální čas na trávníkzaložení nového trávníku, příp. na první posekání trávníku starého, a to s výjimkou situace, kdy máte v trávníku vysazené cibuloviny (narcisy, tulipány, krokusy), v tomto případě je třeba s posekáním počkat, až listy odkvetlých cibulovin zežloutnou, jinak by příští rok nekvetly. Pokud máte v trávníku mech, odstraňte ho a trávník provzdušněte propícháním vidlemi, proceduru po několika dnech zopakujte.

  • v péči o květiny:

Odstraňujte odkvetulipántlé květy cibulovin, ale listy nechte nejprve zežloutnout. Pokud si stříháte tulipány do vázy, nechte na rostlině alespoň dva listy. Ze sklepa vyndejte zazimované rostliny, a to v období deště, kvůli ochraně mladých listů před sluncem. Většinu trvalek můžete v tomto období rozmnožit (vyjma těch, jež právě kvetou nebo již začínají kvést). Na konci měsíce se pusťte do osazování venkovních truhlíků.

  • v péči o stromy a keře:

Jestliže jste vlpupenoni po sklizni nestihli prořezat peckoviny, můžete to dohnat teď. Koncem dubna je možné přeroubování, ideálně  v době kvetení konkrétního stromu. Stromky však přesazujte už jen ty, které později raší. Narašené stromy, vyjma bříz, přesazování špatně snáší. Důkladně zalijte a přihnojte všechny okrasné dřeviny a keře. Prořezejte růže: odstraňte staré a suché výhony a zdravé výhony zkraťte na tři až pět oček (silné zkraťte méně, slabé více).

  • v péči o užitkovou zahradu:

Česnek se rajčatamusí stihnout vysadit do první poloviny dubna. Ideálně v polovině dubna sázejte do půdy s kompostem brambory: čím je hlíza větší, tím hlouběji patří.  V druhé polovině dubna se začíná vysévat kořenová zelenina, salát, ředkvičky. Do skleníků a foliovníků přijdou okurky, papriky a rajčata. Bylinky rostoucí ze semen přesazujte na konci dubna. Trvalé bylinky zastřihněte. Do kořenáčků si můžete zasadit semena cuket.