Zahrada Čech 2015, Litoměřice

Český zahrádkářský svaz v Chomutově pořádá pro své členy zájezd na výstavu Zahrada Čech.

Plakát Zahrada Čech 2015

Autobus z Klášterce nad Ohří odjíždí v úterý 15.9.2015 v 6:45 od kulturního domu. Cena 150,- na osobu obsahuje i vstupné na výstaviště.

Závazné objednávky zasílejte od 1.srpna 2015 na ing. Platila nebo můžete využít kontaktní formulář přímo zde na webu viz Napište nám …

Zahrádkářův srpen

Jak správně pečovat o zahradu v srpnu? Odborníci doporučují zahrádkářům:

  • v péči o trávník:

Hnojte maximálně do poloviny měsíce asekačka pomalu omezujte zálivku. Trávník se potřebuje začít chystat na zimu. Pokud jsou dlouhodobá vedra, se zaléváním ovšem nespoléhejte na bouřky. Voda z rychlé průtrže po vyschlé půdě jen steče, neprosákne dovnitř. Než posekáte, sledujte předpověď počasí. Při předpovědi veder nesekejte nebo nastavte sekačku výš, aby příliš nízký trávník nevyschl.

  • v péči o květiny:

U všech letniček a trvalek platí jedno zásadní pravidlo: rostlina se vyčerpává tvořením semen. Pokud odstraníte odkvetlé části, rostlina bude kvést mnohem déle. ocunNa konci srpna je vhodná doba pro přesazování odkvetlých trvalek, ideálně s balem. Během srpna vysazené ocúny vykvetou už v září či říjnu (lépe vysadit ve skupince a na slunném místě). Pacibulky lilie tygrované najdete v úžlabích listů, sesbírejte je dřív, než odkvetlou lilii ustřihnete, a vysaďte je. Ze sklepa vyndejte odpočinuté cibuloviny (tulipány, narcisy) a zasaďte je do země – kvůli ochraně proti hlodavcům raději v košíčku. Vkládejte je do záhonů nebo na okraje trávníku, ne doprostřed trávníku, abyste na jaře rostlinu neničili sekáním.

  • v péči o stromy a keře:

Naposledy ostříhejte živé ploty a keře. Rostliny ještě stihnou nasadit výhony na další rok. Ke stříhání živého plotu existuje několik zásad: aby rostlina zespoda nelysala, měl by se zachovat její kuželovitý tvar, stříhejte tedy tak, aby dmeruňkyole byl keř vždy širší než nahoře, nikoliv kolmo. Důležitá je také ostrost nůžek, zvláště u tújí není dobré používat křovinořez, který způsobuje třepení větviček. Koncem srpna je vhodné vysazovat či přesazovat jehličnany. Podepřete větve ovocných stromů s velkou úrodou, aby se nezlámaly. Peckoviny po sklizení úrody ostříhejte.

  • v péči o užitkovou zahradu:

Vysazujeme velkoplodné jahodníky. Dostatečtykevně zalévejte rajčata, aby plody nepukaly – voda nesmí přijít na listy! Pokud některé listy rajčat napadne choroba, okamžitě je utrhněte a spalte. Až do poloviny září byste měli rajčata ošetřovat chemicky proti plísni bramborové. Vršky hlavních stonků rajčat odřízněte, plody by již nedozrály. Nad posledním dobře vyvinutým květenstvím nechte jeden list. Pokud pěstujete tykve, ponechte na rostlině jen dva až tři plody, jinak dostatečně nevyrostou. Sklízejte okurky.

Zdroj obrázků: pixabay.com