Zahrádkářův červenec

V červenci se zahrádkářům doporučují tyto činnosti:

  • v péči o trávník:

Trávníku dopřáváme dostatek vláhy. Dvojnásobně postřikovačzavlažujeme ty čerstvé. U trávníku platí: nezalévat často, ale vydatně. Vyplatí se přenosné zavlažovací systémy. V případě kropení hadicí obejdeme trávník skutečně několikrát dokola.

  • v péči o květiny:

V tomto období maximálního růstu pravidelně zavlažujeme a přihnojujeme. Růže volají po očkování a řízkování, také odstraňujeme jejich odkvetlé květy (u velkokvětých růží odstraníme květ se dvěma horními listy, u mnohokvětých ustřihneme květ těsně pod květenstvím). Ze země vytáhneme cibulky tulipánů a narcisů, které očistíme, usušíme a uložíme k podzimní výsadbě. U leknínů odstraňujeme přebytečné listy. Pnoucí a vysoké rostliny přivazujeme k podpoře, za bouřek hrozí jejich polámání.

  • v péči o stromy a keře:mšice

Ovocné stromy zaléváme stejně jako trávník, méně často, ale vydatně, aby se vláha dostala až ke kořenům. Včas podepřeme větve s větší úrodou. Sbíráme spadané a hnijící ovoce. Hlídáme stromy, zda je nenapadají mšice, svilušky či skrvnitost nebo padlí – pokud ano, co nejdříve ošetříme postřikem.

  • v péči o užitkovou zahradu:

Vysazujeme nové jahodníky. Protrhávámčesneke později vysazenou zeleninu, obzvláštní péči v tomto období vyžaduje pór, který musí mít dostatek místa k rozrůstání (odstup mezi rostlinami asi 15 cm). Hlavní výhony rajčat vyvazujeme k oporám a postranní ulamujeme prstem (nikoliv nožem). Cibuli ani česnek nezaléváme a pokud začnou žloutnout, již je sklidíme. V  tomto období můžeme ještě vysít špenát, který sklidíme na podzim.

Zahrádkářův červen

V červnům se zahrádkářům doporučuje

  • v péči o trávník:

Přihnojovat specisedmikráskaálním hnojivem, pravidelně zalévat. Pokud vyloženě netrváte po anglickém trávníku, někteří odborníci doporučují zkrášlit trávník drobným lučním kvítím (sedmikrásky, jetel, jitrocel, krkavec toten, kohoutek luční). Výhodou těchto doplňkových rostlin je, že pokud méně zaléváte a je sucho, trávník vydrží stále zelený.

  • v péči o květiny:

Všechny květiny nyní potřebují hodně živin, takže se doporučuje hnojit, letničky dvojnásob. Tulipány a narcisy, kterým zežloutly listy, vyjmeme ze země a očištěné cibulky uložíme do sklepa, aby byly připravené na podzimní výsadbu. Všechny odkvétající rostliny, pokud nepotřebujeme semínka, je lepší po odkvětu ostříhat, rostlinám tak ušetříme spoustu energie a ještě to lépe vypadá.

  • v péči o stromy a keře:jabloň

Z odkvetlého rododendronu opatrně olámeme uschlé květy, podpoříme tak kvetení v příštím roce. Na ovocných stromech provedeme probírku, aby nám zůstaly pouze kvalitní plody. Na konci června stříháme opadavé živé ploty, jen nové výhonky, nikoliv staré dřevo.

  • v péči o užitkovou zahradu:

Pór, okurky a keříčkové fazole vysazené začátkem června jsou velkým potěšením pozdější úrody. V polovině měsíce vyséváme mrkev, čekanku salátovou a červenou řrajčataepu. V průběhu června vylamujeme na keříkových rajčatech postranní výhony. Pokud jsme tak dosud neučinili, vyvážeme papriky, aby se nepolámaly. Brambory je dobré více přihrnout, aby byla co největší úroda. Při sklizni jahod odstraňujeme co nejdříve nahnilé plody. Do konce června sklidíme rebarboru a chřest. Při sklizni chřestu pečlivě kontrolujeme, zda se kdekoliv na chřestu neobjevil malý oranžový brouček chřestovník – pokud ano, včas ho zlikvidujeme, jinak napáchá veliké škody.

  • zvířata:

Brzy začne sezóna slimáků, nakoupíme včas granule k jejich chemické likvidaci. Hledět bychom si měli užitečných zvířat, kteří se slimáky živí: skokanů, ropuch, slepýšů.