Zahrádkářův květen

V květnu se zahrádkářům doporučuje

  • v péči o trávník:

Sekat, sekat, sekat. Trávník nesfuchsiemí přerůst. Květen je vhodná doba pro založení květinové louky.

  • v péči o květiny:

Po třech zmrzlících vysázíme letničky (petunie, aksamitník, lichořeřišnice) a choulostivé cibuloviny (jiřiny, begónie, montbrécie). Dále začínáme s výsevem dvouletek pro podzimní výsadbu (karafiáty, macešky, pomněnky). Na terasu či balkon vracíme truhlíky s rostlinami, které jsme přes zimu opečovávali doma. Tady platí zásada pozvolného zvykání na svit, nedáváme rostlinu ze sklepa rovnou na přímé slunce.

  • v péči o stromy a keře:

Na odkvétajícímrododendron šeříku pravidelně odstřiháváme tvořící se semeníky, ušetříme tak šeříku spoustu síly a podpoříme tím kvetení v příštím roce. Se stejnou pečlivostí se staráme i o rododendrony, pouze s tím rozdílem, že odkvetlé květy vylamujeme pouhým tlakem prstů – pokud to nejde samo, není ještě čas, květ nám musí zůstat v ruce již při slabém tlaku na rostlinu. Střiháme listnaté i jehličnaté dřeviny, které chceme tvarovat (habr, buk, dřišťál, cypřiš, zimolez, tavolník, zerav, dřín, tis, ptačí zob).

  • v péči o užitkovou zahradu:

Pročistíme, ojahodakopeme, zalijeme a pohnojíme jahodiště. Jakmile však rostliny začnou kvést, již neokopáváme, plody jsou pak nekvalitní. Růstu plevele zamezí textilie nebo slámová podestýlka. Zeleninovou zahradu nyní okupuje plevel, takže trpělivě okopáváme a těšíme se na budoucí výsledky svého úsilí. Vyřádkované brambory přihrneme. Pár tipů na ekologickou ochranu rostlin: Mšice odláká řeřicha a nálev z kopřiv. Mrkev ochrání před pochmurnatkou zálivka z cibule. Ředkvičkám pomůže před útoky dřepčíků vývar z vratiče. Proti houbám, padlí v růžích a plísní jahod  pomáhá čaj z přesličky.